Savanoriauk

„Jaunimo savanoriška tarnyba“

 

  • Savanoriauti Lietuvoje gali visi asmenys nuo 14 m. bet kurioje nepelno siekiančioje organizacijoje, kaip tai numatoma Lietuvos Respublikos savanoriškos veiklos įstatyme.

     

  • Savanorius priimančios organizacijos numato savanorių poreikį bei atitinkamą profilį, o susitikus gyvai derinami abiejų pusių lūkesčiai: užduotys, veiklų apimtys, veiklų įgyvendinimo tvarakraštis, komunikacija. Savanorius priimanti organizacija ir savanoriai turi pasirašyti dvišalę savanoriškos veiklos sutartį ir pasitelkti savanorius.

     

  • Savanoriška veikla gali būti labai įvairių formų. Kiekviena forma turi savų pranašumų, tad labai svarbu pasirinkti ne tik sritį, bet ir formą, atitinkančią savanorio poreikius, apsispręsti, kur jis norėtų savanoriauti ir keik laiko tam gali skirti. 

 

PAGAL STATUSĄ

Savaiminė  

Vyksta be jokios organizacijos ar kito tarpininko įsikišimo (nepasirašoma savanorystės sutartis). Tokia savanoriška veika yra laikomas paties inicijuotų veiklų įgyvendinimas – pagalba mokykloje, pagalba kaimynui, kuris negali atlikti įvairių veiklų ir t.t. 

Formalioji  

Formaliojoje savanorystėje visada yra įtraukiamas tarpininkas – organizacija, kuri koordinuoja savanorišką veiklą arba priima savanorius, kuri kviečia savanorius ir kartu su savanoriais planuoja darbus, su savanoriu yra pasirašoma dvišalė arba trišalė sutartis. 

PAGAL AMŽIŲ

Jaunimas

Savanoriauti Lietuvoje gali visi asmenys nuo 14 m., tačiau skirtingos organizacijos kviečia skirting amžiaus savanorius. Taip pat, yra įvairių savanoriškos veiklos programų, kurių tikslinė grupė  skiriasi.

Suagusieji 

Senjorai

PAGAL TRUKMĘ

Trumpalaikė

Trunkanti iki 3 mėnesių.

Ilgalaikė

Trunkanti ilgiau nei 3 mėnesius

PAGAL GEOGRAFIJĄ

Nacionalinė

Nacionalinė (vietinė) savanorystė gali vykti skirtinguose miestuose, kaimuose Lietuvos Respublikos teritorije. 

Tarptautinė

Tarptautinė savanoriška veikla gali vykti bet kurioje kitoje pasaulio šalyje. 

PAGAL PATIRTĮ

Savo srities specialistai

Dažniausiai savanorystei nebūtina speciali profesinė patirtis, svarbiausia yra noras padėti, tačiau skirtinguose projektuose, programose gali būti kviečiami savanoriauti tik tam tikrą patirtį turintys žmonės.

Be specialios patirties

PAGAL ORGANIZAVIMĄ

Individuali 

Vieno asmens savanoriavimas- individuali savanoriška veikla.

Grupėms

Organizuojama savanorių grupėse. 

*Lentelė sudaryta remiantis N. Kurapkaitienė, M. Kėžaitė- Jakniūnienė „Būk savanoris – keisk pasaulį“ (2011).

Toliau rasite informacijos apie formaliosis savanoriškos tarnybos programas, kurioms taikomi papildomi formalieji reikalavimai bei kuriose kviečiami dalyvauti vyresni kaip 14 metų Lietuvos Respublikos piliečiai ir Lietuvos Respublikos teritorijoje teisėtai esantys užsieniečiai.

Savanoriškos veiklos programos, kurias baigia jaunuoliai įgyja pažymėjimus, suteikiančius papildomus 0,25 balo stojant į Lietuvos aukštojo mokslo įstaigas (sprendimas dėl savanorystės programų pripažinimo priimamas kiekvienais metais iš naujo, lapkričio pabaigoje):

Jaunimo savanoriška tarnyba

Jaunimo savanoriška tarnyba (JST) – tai intensyvi 6 mėn. trukmės programa jauniems žmonėms nuo 14 iki 29 m., kurios metu jaunuoliai ne mažiau nei  35 val. per mėnesį savanoriauja pasirinktoje akredituotoje priimančioje organizacijoje (statusą galite pasitikrinti priimančių organizacijų duomenų bazėje), kartą per mėnesį susitinka su savanorišką veiklą organizuojančios organizacijos paskirtu mentoriumi(e), tarnybos metu mokosi įveikti sunkumus, mokosi apmąstyti patirtį bei įvardyti išmokimus, suformuluoti tobulėjimo kryptis.

JST programa - galimybė ne tik atrasti patinkančią veiklos kryptį, bet ir geriau pažinti save, ugdyti bendrąsias kompetencijas ir stiprinti pasitikėjimą savimi.

Savanoriai, kurie įgyvendina daugiau nei 3 mėnesius tarnybos, įgyja JST Pažymėjimą - dokumentą patvirtinantį tarnybos metu įgytus ar sustiprintus įgūdžius, tačiau tik 6 mėn. (ne mažiau nei 35 val. kiekvieną mėn. ir 240 val. Per 6 mėn. )  nenutrūkstama tarnyba suteikia 0,25 stojamojo balo pripažinimą stojant į pirmosios pakopos studijas. Jaunimo savanoriškos tarnybos aprašą galite rasti čia.

Norintiems dalyvauti programoje, privaloma registacija, kuri skelbiama 2 (du) kartus per metus.

Daugiau informacijos apie programą, jos reikalavimus, kaip tapti programos dalyvių galima rasti čia.   

Europos solidarumo korpusas

Europos solidarumo korpusas yra neformalaus ugdymo Europos Sąjungos programa, kuri suteikia jaunimui (18-30 m.) galimybių savanoriaujant pasirinktoje organizacijoje kurti naudą vietos ar visos Europos bendruomenėms.

Savanoriškos veiklos projektai:

  • Individualiossavanoriškos veiklos projektai suteikia jaunimui galimybę 2–12 mė visą darbo dieną vykdyti savanorišką veiklą pasirinktoje organizacijoje užsienyje arba retais atvejais savo šalyje.
  • Grupinės savanoriškos veiklos projektai, trunkantys 2 sav. – 2 mė, suteikia galimybę 10–40 jaunų žmonių iš bent dviejų šalių grupei visą darbo dieną veikti solidarumo veiklose.

Plačiau apie Europos solidarumo korpusą skaityk čia.

Kitų programų aprašymai

Jei šios programos neatitinka Jūsų poreikių, savanoriauti Lietuvoje jaunas žmogus gali bet kurioje nepelno siekiančioje organizcijoje, kaip tai numato LR Savanoriškos veiklos įstatymas, tačiau savanorystė ne programų rėmuose nesuteiks papildomo balo stojant.  Jei ieškai vietos savanoriškai veiklai Lietuvoje, ieškok čia:

http://www.cv.lt/savanoryste

http://www.sportosavanoriai.lt/

http://kulturossavanoriai.lt/

https://maltieciai.lt/tapk-maltieciu-savanoriu/

https://nibd.lt

http://www.patria.lt/lt/centrai/savanoriu-centras/

http://www.savanoriai.org/lt/pagrindinis/

https://www.redcross.lt/

http://socialbreeze.lt/apie-mus/

https://savaplatforma.lt/

Jei abejoji, gal tave įtikins šis video filmas? :)

Daugiau video filmų – mūsų video galerijoje.